Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 17-01-2011
Piaskowanie zębów to całkowicie bezpieczny, trwający ok. 15-20 minut zabieg z pogranicza profilaktyki i stomatologii estetycznej. Polega na usunięciu ze szkliwa osadów oraz przebarwień powstałych na skutek działania kawy, herbaty czy tytoniu, używając do tego strumienia drobin węglanu sodu, rozpylanych wraz z wodą pod ciśnieniem w jamie ustnej. Zużyty proszek nie gromadzi się w jamie ustnej, ale usuwany jest na bieżąco za pomocą specjalnego ssaka umieszczonego we wnętrzu ust. Wbrew obiegowym opiniom samo piaskowanie nie wystarcza do usunięcia kamienia nazębnego. Jest to jedynie zabieg, który ma wspomóc oczyszczenie szkliwa. Osoby, u których regularnie zbiera się osad i tworzy kamień nazębny, oraz noszące aparaty ortodontyczne powinny piaskowanie traktować jak zabieg wykonywany okresowo, raz na kilka miesięcy.
Najistotniejszym z punktu widzenia pacjenta plusem piaskowania jest jaśniejszy kolor zębów i błyszcząca, gładka powierzchnia szkliwa. Stomatolog doceni zaś oczyszczenie uzębienia i trudno dostępnych szczoteczką miejsc z niebezpiecznego nalotu.
Część z pacjentów uskarża się na niezbyt przyjemny smak proszku czyszczącego i na nadwrażliwość zębów i dziąseł pojawiającą się po zabiegu. Dyskomfort smakowy może być mniejszy, jeśli dentysta zastosuje proszek z dodatkiem substancji aromatyzujących; uwrażliwienie tkanek mija zaś w krótkim czasie od zakończenia zabiegu.
Źródło: „Super Nowości”