Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 06-12-2010
Specjaliści uważają, że zabiegi implantowania powinny być refundowane – utrata zęba lub zębów stanowi nie tylko problem estetyczny, ale również może stać się przyczyną wielu kłopotów zdrowotnych. Każda luka w uzębieniu musi być wypełniona – inaczej pozostałe zęby zaczynają się przesuwać, łuk zębowy traci zwartość i kształt, a całe uzębienie oraz tkanki miękkie ulegają stopniowemu zniszczeniu. Refundacja powinna objąć jedynie utratę zębów powstałą na skutek urazu albo wypadku, natomiast nie tę, która wynika z zaniedbania higieny jamy ustnej.
W Polsce implantacja w jamie ustnej nie jest refundowana przez ubezpieczalnie. W Szwecji każdy zabieg wszczepienia implantów podlega pod zwrot kosztów z ubezpieczenia. W innych krajach europejskich implanty również są refundowane. W jakim stopniu – zależy od rodzaju ubezpieczenia.
- W przypadku francuskich prywatnych ubezpieczalni jest to pełna refundacja. Niemieckie ubezpieczalnie ustalają limit kwotowy implantacji - wyjaśnia dr Roman Borczyk, szef katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej, specjalista endodoncji.
W naszym kraju nie prowadzi się żadnych prac zmieniających przepisy, dzięki którym implanty zębowe mogłyby podlegać pod refundację z ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarze uważają, że należałoby to zmienić, ponieważ pogorszenie estetyki to tylko jeden z kłopotów wynikających z utraty zęba.
Dlatego uważam, że Ministerstwo Zdrowia powinno rozważyć refundację implantów zębowych, gdyż utrata zębów jest również poważnym problemem medycznym - komentuje dr Borczyk.
To problem szczególnie niekomfortowy, kiedy dotyczy jedynek. Uszkodzenia zębów bocznych lub ich utrata nie są dla pacjentów aż tak uciążliwe, ponieważ dotyczą partii uzębienia, których nie odsłania się podczas uśmiechu, którymi nie odgryza się kęsów z większego kawałka i które nie pomagają aż w takiej mierze jak siekacze w prawidłowej wymowie.
Z racji tego, że jedynki to zęby zdecydowanie mniej podatne na próchnicę niżeli ich sąsiedzi, za to dużo słabiej znoszą rozmaite obciążenia, utrata siekaczy następuje najczęściej w wyniku urazu lub wypadku.
- Najczęściej spotykam przypadki młodych ludzi, którzy utracili jedynki w wyniku urazów podczas ćwiczeń sportowych - przyznaje dr |Borczyk.
Ratunkiem dla tych, którzy utracili swoje siekacze, są implanty. Kiedy jedynki traci osoba, u której zakończył się już proces wzrostu, osadzenie implantu w luce po zębie nie stanowi żadnego problemu. Jeśli jednak zęby utracił nastolatek lub dziecko, z wszczepieniem implantu trzeba poczekać do chwili, kiedy kość skończy rosnąć.
Źródło: „Dziennik Polski”