Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 03-11-2010
Szczoteczka do zębów powinna być dostosowana do wieku i do stanu zdrowotnego jamy ustnej. By mycie zębów było efektywne, należy pamiętać, że:
-
Główka szczoteczki nie powinna być zbyt duża – by można było nią swobodne manipulować w jamie ustnej, docierać do odległych zakamarków i jednocześnie obejmować trzy sąsiednie zęby. Szczoteczka przeznaczona dla dzieci powinna mieć małą główkę (2-2,5 cm długości), dla dorosłych – nieco większą (2,5-3 cm). Główka każdego modelu powinna mieć zaokrąglone brzegi.
-
Szczoteczka powinna mieć dobrze wyprofilowany uchwyt o takiej grubości i długości, by wygodnie trzymało się ją w ręku. Długość uchwytu w dziecięcych szczoteczkach powinna wynosić 11-13 cm, w szczoteczkach dla dorosłych 15-17 cm.
-
Szczoteczki z twardym włosiem polecane są dla palaczy, którzy nie mają problemów z dziąsłami. Modele z miękkim włosiem będą najbardziej odpowiednie dla osób mających nadwrażliwe zęby i kłopoty z dziąsłami. Najpopularniejsze są szczoteczki z włosem o średniej twardości – ponieważ dobrze usuwają nalot i masują dziąsła.
-
Ułożenie włosia na główce szczoteczki warunkuje jej właściwości czyszczące. Istnieją szczoteczki pęczkowe (tufted), mające 5-16 rzędów w 2-3 szeregach i wielopęczkowe (multi-tufted), z 10-12 rzędami w 3-4 szeregach. Pęczki mogą być zaś ułożone liniowo lub w tzw. wzór karo.
-
Przed pierwszym użyciem każdą szczoteczkę należy wydezynfekować (chyba że jest to model z antybakteryjną ochroną): przez jej wyparzenie lub użycie środków antybakteryjnych (np. wymoczyć w wodzie utlenionej). Odkażanie powinno przeprowadzać się również po każdej przebytej chorobie lub profilaktycznie czynić to okresowo.
Źródło: „Echo Dnia”