Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Polskie realia a światowe założenia
  • 20-10-2010
 

 

 

 

 

 

 

Na zakończenie zeszłorocznej Światowej Konferencji Promocji Zdrowia (GCHP) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Nairobi wystosowano apel „Nairobi Call to Action” oraz ustalono, że:

  • zdrowe jamy ustnej jest prawem każdego człowieka;

  • w ramach podstawowej opieki zdrowotnej musi być zapewniona promocja zdrowia jamy ustnej oraz zapobieganie chorobom tego obszaru organizmu;

  • by promocja zdrowia jamy ustnej była możliwa, konieczne jest zapewnienie odpowiednich funduszy.

W kwietniu tego roku Parlament Europejski wezwał do opracowania kompleksowego unijnego planu, którego celem jest zdrowie jamy ustnej.

Co w celu zapewnienia zdrowia jamy ustnej robi się w Polsce?

„W Narodowym Programie Zdrowia na lata 2010-15, wyznaczającym priorytety zdrowotne dzięki staraniom dentystów, choroby jamy ustnej zapisane zostały jako 11 cel operacyjny, zgodnie z zaleceniami FDI i WHO. Dla osiągnięcia tego celu należy wprowadzić i zintensyfikować edukację zdrowotną i profilaktykę fluorkową poprzez wdrożenie wieloletnich programów profilaktycznych. Narodowy Program Zdrowia zakłada wspólne działania administracji rządowej i samorządowej, Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładów opieki zdrowotnej i Instytutu Matki i Dziecka” - czytamy w „Gazecie Lekarskiej”. Ustalenia słowne nie idą jednak w parze z tym, co niesie rzeczywistość. Notuje się np. zmniejszanie przez NFZ wydatków na stomatologię – w 2010 r. o 11% zmniejszyła się ilość przyznanych funduszy publicznych na opiekę dentystyczną.

Likwidacja szkolnych gabinetów stomatologicznych doprowadziła do zaniku systemowej opieki dentystycznej nad dziećmi i młodzieżą – czyli tymi, u których profilaktyka ma szczególnie istotne znaczenie. Tymczasem na świecie szkoły oceniane są jako idealne miejsca do promocji zdrowia. Specjaliści uważają, że troska o zdrowie powinna stać się elementem kształcenia, przy czym edukacja powinna być prowadzona przez wykwalifikowaną kadrę nauczycielską z aktywnym udziałem rodziców.

 

Środowisko lekarskie w Polsce czyni starania, by i w naszym kraju realizowane były założenia i cele wytyczone w dokumentach wymienionych na początku tego artykułu. W „GL” można przeczytać informację na ten temat: „Na początku lipca br. Komisja Stomatologiczna NRL skierowała do Premiera Rządu RP pytanie o zamiary i kroki podjęte dla realizacji ustaleń i wskazań zawartych w dokumencie „Nairobi Call for Action”. Skierowano również list do Rzecznika Praw Dziecka z prośbą o poparcie tych starań i podjęcie wszystkich możliwych działań w tej sprawie”.

Źródło: „Gazeta Lekarska”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS