Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Mity stomatologiczne do lamusa
  • 08-10-2010
 

 

 

 

 

 

Naukowcy z Tufts University School of Dental Medicine zabrali się za obalanie stomatologicznych mitów. Okazało się, że wyniki badań nakazują spojrzeć czasem inaczej na utarte prawdy dotyczące troski o zachowanie pięknego uśmiechu.

  • Dieta wpływa na stan uzębienia – to prawda; ale wiadomo już, że to, co jemy, i w jakich ilościach, wpływa na zęby bardziej, niż nam się wydaje. Niedobory witaminowe i mineralne u kobiet w ciąży mogą być przyczyną poważnych wad rozwojowych, takich jak np. rozszczep wargi i podniebienia.

    - Pomiędzy 14 tygodniem a 4 miesiącem deficyt wapnia, witaminy D i A, białka i kalorii spowodować wadę zębów - powiedziała Carole Palmer, profesor TUSDM i szefowa grupy odpowiedzialnej za promocję odżywiania na Wydziale Zdrowia Publicznego i Pracy Społecznej.

    Zajęcza warga i rozszczep wargi i podniebienia mogą być skutkami niedoboru witaminy B6. Za mało witamin D, K oraz wapnia prowadzić może zaś do utraty zębów.

  • Paradontoza i uszkodzenia uzębienia to niejedyne powody utraty zębów. Do takich samych skutków może doprowadzić osteoporoza. Ta zaś związana jest m.in. ze zbyt małą ilością wapnia w diecie. Osteoporoza nie oszczędza żadnych kości – w tym kości szczęk. Dlatego do rozchwiania zębów może dochodzić również w przypadku, kiedy w przyzębiu nie ma stanów zapalnych wynikających np. z zaniedbań higienicznych. Wystarczającą przyczyną rozchwiania zębów może być zrzeszotnienie kości.

  • Mleczaki są cenne – o czym lubi zapominać wielu rodziców i, niestety, wciąż zbyt duża liczba stomatologów. Zniszczone próchnicą zęby mleczne mogą prowadzić nawet do uszkodzeń zawiązków zębów stałych. Przedwczesna utrata mleczaka może doprowadzić do nieprawidłowego wyrzynania i złego ustawienia zębów stałych.

  • Protezy nie sprzyjają poprawie diety – myślenie odwrotne dominowało przez wiele lat. W opinii prof. Palmer protezy nie zawsze są dobrze dobrane. Skutkuje to tym, że ich użytkownicy albo przechodzą na dietę mało wartościową lecz łatwą do przeżucia, albo też łykają za duże kęsy. To wszystko negatywnie odbija się na zdrowiu układu pokarmowego. Ponadto osoby starsze (a nawet te w wieku średnim) narażone są na próchnicę korzenia spowodowaną cofaniem się dziąseł.

  • Leki nie pozostają obojętne dla zębów. Nawet jeśli nie uszkadzają szkliwa bezpośrednio, mogą wywoływać zaburzenia w wydzielaniu śliny i modyfikować naturalne pH w ustach. Skutki takich zmian pojawiają się szybko: to osłabione szkliwo, stany zapalne na śluzówce jamy ustnej i większa podatność na próchnicę.

Źródło: „Warszawska Gazeta”

 

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS