Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 28-09-2010
Coraz więcej osób jest uzależnionych od słodkiego smaku. Tymczasem dieta obfitująca w cukier stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ogólnego i dla zębów. Zerwanie związku ze słodkim smakiem, choć niełatwe, jest jednak możliwe. Trzeba być tylko świadomym, że próby wprowadzenia zmian w upodobaniach smakowych mogą przypominać ostrą walkę z nałogiem; i koniecznie należy być konsekwentnym w realizacji wytyczonego celu.
Najtrudniejsze są pierwsze trzy dni: w tym czasie pokusa, by sięgnąć po coś słodkiego jest najsilniejsza. Potem jest już łatwiej – organizm przyzwyczaja się do mniejszej ilości cukru i niesłodkiego smaku. Chętka na słodycze zanika, a po niedługim czasie nie odczuwa się nawet pokusy sięgnięcia po leżący na wyciągnięcie ręki kawałek ulubionego smakołyku. Reżim w unikaniu słodkiego smaku należy jednak trzymać cały czas – by niewinny jeden cukierek dziennie nie zamienił się w rutynowo pochłanianą garść słodyczy. Ci, którzy konsekwentnie trwają w unikaniu słodyczy, a którzy kiedyś przepadali za dogadzaniem podniebieniu na słodko, przyznają, że od czasu odstawienia cukru, już po zjedzeniu nawet jednego cukierka czują przesyt słodkiego smaku.
Konsekwencja w unikaniu słodyczy jest opłacalna:
-
zmniejsza się ryzyko rozwoju próchnicy – a tym samym maleją wydatki na zabiegi wykonywane u dentysty;
-
zdecydowanie zmniejsza się niebezpieczeństwo rozwoju wielu chorób wynikających z nadużywania cukru;
-
pieniądze, które do tej pory przeznaczane były na słodycze, można wydać np. na zabieg z zakresu stomatologii estetycznej.
Źródło: Opracowanie własne