Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Niebezpieczeństwo przyczajone w organizmie
  • 26-08-2010
 

 

W ludzkim organizmie żyje ok. 2 kg bakterii. Wiele z nich to organizmy, dzięki którym sprawnie działa nasz ustrój. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, w której dotychczas niegroźne bakterie stają się niebezpiecznym czynnikiem wywołującym ogólnoustrojowe zakażenie. Szczególnie groźna sytuacja powstaje w chwili, gdy mikroorganizmy, np. z jamy ustnej, z jakiegoś powodu, np. przerwania ciągłości tkanek podczas zabiegów stomatologicznych, zranienia, przedostają się do krwi. Do przeniesienia się bakterii do krwi może również dojść, kiedy drobnoustroje odsadzają się na powierzchni sztucznego implantu.

„Krew powinna być tkanką jałową i wszelkie mikroorganizmy są z niej eliminowane przez własny układ odpornościowy. Jednak w przypadku sztucznego implantu może (ale nie musi) dojść do osadzenia się bakterii na jego powierzchni. Wszczepy te są dużo bardziej wrażliwe na zakażenia, ponieważ drobnoustroje są z nich dużo trudniej eliminowane niż z żywej tkanki, która sama się broni” - wyjaśnia na łamach „Zdrowia” prof. dr n. med. Grażyna Młynarczyk, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szczególnie groźne może być powstanie biofilmu – jest on trudny do usunięcia, nawet przez antybiotyki. Jeśli z implantu nie da się usunąć ogniska zakażenia, czyli pokrywających go mikroorganizmów, może zajść konieczność wymiany wszczepu – by chronić zdrowie i życie pacjenta.

Źródło: „Zdrowie”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS