Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 08-07-2010
Czasem coś boli w jamie ustnej. Ból niekoniecznie musi być spowodowany przez chore zęby. Przykre odczucie mogą wywołać choroby lub zapalenia różnych struktur jamy ustnej.
W zależności od charakteru bólu oraz jego lokalizacji można określić, co jest jego przyczyną. Jeżeli ból jest początkowo łagodny i przemijający, a potem coraz silniejszy, wręcz świdrujący, może być objawem zapalenia miazgi zębowej. W tym schorzeniu charakterystyczne jest promieniowanie bólu w okolice szczęki i kości jarzmowej. Bólowi może towarzyszyć obrzęk policzka.
Jeśli ból jest bardzo silny, obejmuje swoim zasięgiem zęby, szczęki i okolice kości policzkowej, można podejrzewać zapalenie ozębnej. Z kolei ból uciążliwy i przeszywający może być spowodowany przez nieprawidłowe leczenie endodontyczne.
Tylko stomatolog może zlikwidować przyczynę bólu – konieczna będzie wizyta w gabinecie. Zanim jednak dotrze się do specjalisty, można samemu złagodzić przykre doznania, stosując któryś z powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych lub używając płukanek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Spotkania z dentystą nie należy jednak odwlekać – nawet wtedy, gdy po zażyciu środka przeciwbólowego odczuje się ulgę. Zaniedbanie leczenia przyczyny bólu może prowadzić do nieodwracalnych zmian w tkankach.
Źródło: „Żyjmy dłużej”