Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Co seniorzy powinni wiedzieć o zębach?
  • 12-05-2010
 

 

 

Przekroczenie magicznej daty pięćdziesiątych urodzin nie oznacza, że osoba taka może zaniedbywać higienę jamy ustnej lub rezygnować z usprawniania pracy aparatu żującego. Przeciwnie: ze względu na zagrożenie chorobami dziąseł i przyzębia osoby starsze powinny tym bardziej dbać o uśmiech – by jak najdłużej pozostał piękny i naturalny.

  • Codzienna higiena jamy ustnej powinna być systematyczna i staranna. Bez znaczenia jest, czy zęby będą czyszczone szczoteczką elektryczną czy zwyczajną. Istotny jest za to wybór pasty, która powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb. Należy włączyć nitkę dentystyczną do codziennego rytuału oczyszczania jamy ustnej. Nitkowanie nie wymaga większych umiejętności manualnych, ani nie zabiera wiele czasu; za to efektywnie usuwa zanieczyszczenia z trudno dostępnych miejsc między zębami. Nie należy zapominać o używaniu płukanek w codziennej higienie jamy ustnej. Dobrać je należy również pod indywidualne potrzeby.

  • Unikanie cukru obowiązuje przez całe życie. Osoby starsze, szczególnie mające sporo wolnego czasu, chętnie podjadają między posiłkami – również słodycze. Takie postępowanie sprzyja rozwojowi próchnicy oraz chorób przyzębia.

  • Kamień nazębny powinien być regularnie usuwany. Ma to istotne znaczenie w profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia – szczególnie te ostatnie schorzenia często atakują seniorów. Zabieg usuwania zmineralizowanych złogów nazębnych przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym. Trwa ok. godziny. W tym czasie dentysta usunie kamień, zastosuje piaskowanie, wypoleruje szkliwo i zaaplikuje profilaktyczne fluorowanie.

  • Leczenie ortodontyczne również jest przewidziane dla seniorów. Wprawdzie trwa ono dłużej niż u młodzieży czy dzieci – ze względu na mniejszą niż u ludzi młodych podatność tkanek na kształtowanie, ale może być równie skuteczne. I jeśli tylko pozwala na to stan zdrowia zębów i tkanek przyzębia, można zafundować sobie aparat ortodontyczny. Wskazaniami do leczenia ortodontycznego są: bruksizm, odsłanianie szyjek zębowych, stłaczanie się zębów lub ich nadmierne ścieranie oraz szybkie odkładanie się kamienia nazębnego.

  • Lifting dentystyczny, czyli tzw. face dental lifting, to szereg zabiegów, którym mogą, a nawet powinni poddać się ci, którzy ze względu na wiek i choroby utracili naturalne uzębienie lub jest ono zdekompletowane. Lifting stomatologiczny polega na zastosowaniu indywidualnie dobranego do potrzeb pacjenta szeregu zabiegów i terapii dotyczących aparatu żującego, których celem jest uzyskanie ładniejszego wyglądu i profilu twarzy. Jeśli konieczne okaże się noszenie aparatów ortodontycznych, a starszą osobę zawstydza fakt posiadania „drucików” na zębach, można zastosować zdobycze ortodoncji estetycznej, np. niewidoczne, przezroczyste zamki lub aparaty lingwalne – mocowane do wewnętrznej strony zębów.

Źródło: „Żyjmy dłużej”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS