Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Z Pomorza znikają dentyści
  • 12-04-2010
 

 

 

 

„Co trzeci mieszkaniec Pomorza, który jeszcze w ubiegłym roku leczył się u stomatologa na NFZ, od 1 kwietnia br. będzie musiał zapłacić za borowanie czy plombowanie zębów z własnej kieszeni. Pomorski NFZ zmniejszył bowiem w tym roku o jedną piątą środki przeznaczone na stomatologię oraz zaostrzył kryteria” - podaje „Polska Dziennik Bałtycki”.

I tak z mapy Pomorza zniknie kilkadziesiąt poradni stomatologicznych, a zamiast nich powstaną białe plamy - co nie pozostanie bez wpływu (negatywnego, niestety) na zdrowie uzębienia mieszkańców Trójmiasta i całego regionu. Uszczuplenie liczby gabinetów stomatologicznych, w których można było do tej pory podjąć leczenie zębów na ubezpieczenie, najdotkliwiej odczują osoby starsze oraz mieszańcy małych miejscowości. Kontraktowego dentysty nie uświadczy się nawet w niektórych kurortach, które tłumnie odwiedzają turyści. Co gorsza, kontrakty na ten rok utraciły również znane i cenione placówki, jak np. Poradnia Chirurgii Stomatologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Problem jest tym większy, że w poradni tej zajmowano się przypadkami trudnymi, z tzw. wysokiego ryzyka: osobami posiadającymi wady wrodzone, czy pacjentami onkologicznymi w trakcie terapii, z obniżoną odpornością, oczekujących na przeszczep narządu.

- Dla wielu z nich nasza poradnia była miejscem ostatniej szansy - przyznaje dr Blanka Skrzypkowska-Brancewicz, dyrektor Specjalistycznego Centrum Stomatologicznego GUMed. -Teraz ją stracą.

Barbara Kawińska, zastępca dyrektora Pomorskiego Oddziału NFZ ds. medycznych, udzieliła „Dziennikowi Bałtyckiemu” odpowiedzi na pytanie, dlaczego Centrum straciło kontrakt:

- Bo zgłosili za wysoką cenę i komputer ich ofertę odrzucił. W Gdańsku to nie problem, gdyż są inne gabinety chirurgii stomatologicznej. Gorzej jest w Sopocie, dlatego myślimy o ogłoszeniu tam rokowań, by i tam dostęp do chirurgii stomatologicznej zapewnić.

Co zatem decydowało o przyznaniu kontraktu?

- Niska cena zaoferowana przez świadczeniodawcę, oraz wysoka jakość usług, a więc dobre wyposażenie gabinetu, wysokiej klasy specjaliści, których świadczeniodawca zatrudnia, certyfikaty ISO i tak dalej – wyjaśnia B. Kawińska.


 

W samym Trójmieście, w opinii urzędników z Funduszu Zdrowia, dentystów jest pod dostatkiem. Nieco inaczej zapatrują się na to sami pacjenci oraz pracownicy ochrony zdrowia.

- Najgorsze jest to, że kontrakty straciło wiele placówek o znaczeniu strategicznym dla pacjentów - twierdzi Jarosław Skłucki, szef Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Fundusz tłumaczy drastyczne cięcia w stomatologii zmniejszeniem planu finansowego na ten rok. Chodzi o kwotę mniejszą o prawie 80 mln zł. Redukcje dotknęły nie tylko stomatologię, ale również zaopatrzenie ortopedyczne oraz uzdrowiska.

- Na świecie stomatologia nie jest finansowana przez płatnika, z wyjątkiem Szwecji, ale tam jest wszystko socjalistyczne. U nas też pacjenci będą sami płacić za leczenie zębów, NFZ będzie kontraktował tylko stomatologię dziecięcą i skomplikowane zabiegi. Stomatologia jest świetnym przykładem kapitalizmu w medycynie – mówi Barbara Kawińska.

Źródło: „Polska Dziennik Bałtycki”


 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS