Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Niemile widziany pacjent z bólem
  • 22-03-2010
 

 

 

13-letniej Nataszy, której dokuczał ból zęba, nie chciało przyjąć aż 12 dentystów pracujących w ramach kontraktu z NFZ. Dziewczynka uzyskała pomoc dopiero w 13-ej poradni, do której zadzwoniła jej mama. Sprawa, opisana na łamach „Gazety Lubuskiej”, poruszyła czytelników tego pisma. W rozmowach telefonicznych i mailach dali oni upust swoim emocjom i spostrzeżeniom związanym z działaniem rodzimej służby zdrowia – ze szczególnym uwzględnieniem stomatologii.

Skargi dotyczyły głównie odsyłania z kwitkiem osób z bolącym zębem. „Moje dziecko z bólem zostało zarejestrowane dopiero na 20 stycznia. A miało banalną sytuację, a zarazem dość groźną, mianowicie pod ząb podeszła ropa. Jak wiadomo, w takiej sytuacji żadne środki przeciw bólowe nie działają. Nie czekając na łaskę lub litość dentystów leczących na NFZ, poszedłem do prywatnej przychodni.” - napisał w mailu jeden z internautów. Rozwiercenie zęba i natychmiastowa ulga dla cierpiącego dziecka kosztowała 80 zł.

 

Nie wszyscy wiedzą, że stomatolog musi przyjmować w ramach kontraktu osoby z bólem. I to jeszcze w dniu zgłoszenia.

- Nie znaczy to jednak, że cierpiący od razu po przyjściu do przychodni, usiądzie na fotelu stomatologa. Być może będzie musiał zaczekać, lekarze muszą jednak przyjmować pacjentów z nagłych przypadków – wyjaśnia Anna Gwara, rzecznik praw pacjenta lubuskiego NFZ w Zielonej Górze. Leczenie zębów praktykowane na umówione terminy powinno toczyć się wedle ustalonego harmonogramu. Co jednak zrobić, jeśli dentysta odmawia przyjęcia? Złożyć skargę do kierownika przychodni; a kiedy to nie pomoże – udać się do rzecznika praw pacjenta, działającego w każdym lokalnym oddziale NFZ.

- Jeśli przychodzi do nas np. mama z dzieckiem, które boli ząb, a nikt nie chciał go przyjąć, to dzwonimy do przychodni i prosimy o przyjęcie konkretnej osoby. W ten sposób, bez pisania skarg, staramy się pomagać pacjentom -tłumaczy rzecznik Gwara.

„Ile skarg wpływa do NFZ-u? Usłyszeliśmy, że miarą nie jest liczba skarg, ale liczba tych uznanych za zasadne. Nie jest ich dużo...” - podaje „Gazeta Lubuska”.
 

Problem odsyłania pacjentów z bólem starał się wyjaśnić jeden z dentystów. Stwierdził, że stomatologów przyjmujących w ramach kontraktu jest po prostu za mało. Poza tym ograniczenia wynikające z wysokości kwot zawartych w umowie z Funduszem powodują, że kontraktowy dentysta, który chciałby przyjmować osoby z bólem, już nikogo innego by nie leczył – w tej sytuacji to pacjenci oczekujący tygodniami na zaplanowane leczenie musieliby odchodzić z kwitkiem.

Wyjaśnienia te nie poprawiają jednak ani humoru, ani sytuacji pacjentów, którzy są oburzeni faktem nieudzielania pomocy cierpiącemu człowiekowi. Przecież płacą niebagatelne składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Źródło: „Gazeta Lubuska”

 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS