Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Na Podkarpaciu już wiedzą
  • 10-02-2010
 

 

Zamieszanie, które powstało na początku tego roku na skutek ogłoszenia zmian w udzielaniu refundowanych świadczeń dentystycznych, zaczyna się wyjaśniać. Sporo niejasności pojawiło się w kwestii tego, jakie świadczenia stomatologiczne przysługują pacjentom za darmo, kiedy należy uzupełnić ubytek lub podjąć leczenie kanałowe zębów.

- Materiały gwarantowane, z jakich pacjent może mieć wykonane bezpłatne wypełnienia, to wypełnienia chemoutwardzalne w zębach przednich (sieczne i kły) albo amalgamatowe w zębach przedtrzonowych i trzonowych - mówi Maria Widota-Sieklucka, lekarz stomatolog z POW NFZ w Rzeszowie.

Od tego roku znikają dopłaty do lepszych plomb. Pacjent może korzystać z darmowych materiałów gwarantowanych w celu uzupełnienia ubytku lub zafundować sobie z własnej kieszeni lepszą plombę. Z kolei darmowe leczenie kanałowe - polegające na usunięciu miazgi, która znajduje się wewnątrz korony i w kanałach zęba oraz wprowadzeniu na jej miejsce specjalnego materiału - w zakresie wszystkich zębów przysługuje dzieciom i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. Bezpłatne jest też dla kobiet w ciąży i połogu (42 dni po porodzie). Pacjenci, którzy ukończyli 18 lat za darmo mogą leczyć endodontycznie zęby jednokanałowe.

 

Nowe pozycje na liście świadczeń refundowanych to dwa wykazy profilaktycznych świadczeń. Jedne przysługują dzieciom do 6-go roku życia, pozostałe – dzieciom i młodzieży do 19-go roku życia. Szczegółowy wykaz zawarty jest w rozporządzeniu ministerialnym; obejmuje on m.in.: badanie stomatologiczne, kontrolę higieny jamy ustnej, profesjonalną profilaktykę fluorkową, profilaktykę ortodontyczną, wykrywanie nieprawidłowości zgryzu, ocenę stanu uzębienia za pomocą wskaźnika intensywności próchnicy. Świadczenia te są dostępne w gabinetach, w których leczone są tylko dzieci i młodzież do 18 r.ż. oraz w gabinetach ogólnostomatologicznych.

Źródło: „Super Nowości”

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS