Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 11-02-2010
Okazuje się, że nie wszyscy dentyści są zorientowani w zmianach, które zaczęły obowiązywać od początku tego roku, a dotyczących refundacji za udzielone świadczenia stomatologiczne. Wielu z nich nie wie, które obecnie świadczenia są refundowane, a które już nie.
Dentyści muszą zapoznać się z wprowadzonymi zmianami. Konieczna jest lektura dwóch dokumentów: Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 30 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, zawartego w Dzienniku Ustaw nr 140, poz.11444z 2009 r. oraz Zarządzenia prezesa NFZ nr 59/2009DSOZ z 2.11.2009 „Określenie warunków i realizacji świadczeń w zakresie leczenia stomatologicznego“.
Najwięcej wątpliwości budzą refundacje wypełnień stomatologicznych.
- Materiały gwarantowane, z jakich pacjent może mieć wykonane bezpłatne wypełnienia ujęte są w załączniku nr 12 do wspomnianego wyżej Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Natomiast plomby światłoutwardzalne, ponieważ w tym roku nie ma opcji dopłat, są w pełni finansowane przez pacjenta. Wyjątkiem od tej zasady są dzieci i młodzież do 18 roku życia w zakresie zębów siecznych i kłów w szczęce i żuchwie - wyjaśnia Maria Widota – Sieklucka, pracownik rzeszowskiego oddziału NFZ.
Źródło: „Nowiny”