Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 04-01-2010
Nowoczesne implanty dobiera się na miarę: luki w łuku zębowym, wymagań pacjenta oraz zasobów jego portfela.
Producenci dają zazwyczaj dożywotnią gwarancję na wytwarzane implanty. W praktyce oznacza to, że jeśli implant z jakichś przyczyn nie zintegrowałby się z kością, powinien być zastąpiony innym, bez dodatkowych kosztów ze strony pacjenta. Istotne jest, by pacjent miał świadomość, iż ryzyko nieprzyjęcia się wszczepu – choć wyjątkowo niskie, bo 95 – 97% implantacji kończy się sukcesem – zawsze istnieje. Organizm jest żywą strukturą i nigdy nie można mieć całkowitej pewności, iż nie wystąpi negatywna reakcja na ciało obce, lub nawet całkowity odrzut wszczepu. Stąd każdy przypadek nieprzyjęcia implantu rozpatrywany jest indywidualnie.
Za pomocą implantów można odbudować:
-
pojedynczy ząb – jeśli luka jest widoczna, pacjentowi zależy zazwyczaj na jak najszybszym jej wypełnieniu; jest możliwe, by – w korzystnych warunkach biologicznych wnętrza jamy ustnej i przy braku przeciwwskazań – wszczep został osadzony w zębodole tuż po ekstrakcji zęba naturalnego; na wszczepie można również od razu osadzić tymczasową koronę – decyzję o momencie implantacji i obciążeniu wszczepionego sztucznego korzenia zawsze podejmuje lekarz specjalista;
-
kilka zębów a nawet całe uzębienie u pacjentów nie posiadających własnych zębów – na podbudowie z implantów osadza się most lub specjalną belkę nośną dla sztucznych zębów; systemów odbudowy kilku i większej liczby zębów jest mnóstwo – dla każdego pacjenta można dobrać indywidualne rozwiązanie.
Piękny uśmiech jest marzeniem każdego, kto stracił choć jeden ząb. Trzeba jednak pamiętać, iż odzyskanie urody uzębienia na jednej tylko wizycie u specjalisty jest możliwe jedynie w nielicznych przypadkach. Czas pochłaniają: diagnostyka, planowanie zabiegu, samo wszczepianie i gojenie się ran. Decydując się na założenie implantów trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Źródło: „Żyjmy dłużej”