Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 19-11-2009
Włókno szklane i cerkon to nowe materiały, które przebojem zdobywają rynek stomatologiczno – protetyczny.
Stosunkowo niedawno w gabinetach pojawiło się włókno szklane.
- Przy użyciu tego materiału możemy bardzo ładnie odbudować brakujące ścianki zęba, wzmacnia on samo wypełnienie i tworzy dużo mocniejszą strukturę – mówi dentystka ze Szczecina.
Wskazaniem do zastosowania tego materiału jest też estetyczna odbudowa zęba, kiedy zakończone zostało leczenie kanałowe. Włókno w postaci cieniutkich, bardzo plastycznych paseczków nakłada się na zęby.
Materiał ten cenią również protetycy: wykonuje się zeń korony i inne protezy, w tym mosty adhezyjne – uzupełnienia, na których „zawiesza się” brakujący ząb.
Cerkon to śnieżnobiały materiał, którego zalety docenia bodaj każdy technik dentystyczny. Świetnie odbija i przyjmuje światło, jest wytrzymały i można z niego robić wysokiej jakości protezy – elegancją dorównujące tym z porcelany. Z cerkonu wykonuje się też elementy implantu – materiał ten zastępuje wówczas tytan.
- Cerkon nie jest tani, wykonanie korony z metalową podbudową powlekaną materiałem ceramicznym będzie znacznie tańsze niż korona pełnoceramiczna lub cerkonowa – tłumaczą dentyści.
Pomimo wysokich kosztów leczenia protetycznego z użyciem cerkonu, inwestycja się opłaca: głównie ze względu na efekt estetyczny. Cerkonowe protezy doskonale imitują prawdziwe zęby.
Z cerkonu wykonuje się też licówki i mosty protetyczne.
Źródło: „Kurier Szczeciński”