Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 26-10-2009
Naukowcy z londyńskiej kliniki Guy’s, King” s and St. Thomas” Dental Institute wpadli na pomysł, jak oswoić strach przed dentystą i złagodzić towarzyszące mu reakcje, które utrudniają lub uniemożliwiają leczenie zębów. Trzeba zastosować akupunkturę.
– Wystarczą do tego dwie igły. Wkłuwa się je w odpowiednie punkty węzłowe na prawym i lewym uchu. Łagodzą one natężenie reakcji fizjologicznych towarzyszących lękowi takich jak nudności czy szczękościsk – wyjaśnia Janice Fiske, inicjatorka badań.
Niektórzy pacjenci szerokim, łukiem omijają stomatologa z powodu lęku przed bólem, co fatalnie wpływa na stan uzębienia i – niejednokrotnie – bywa przyczyną gorszego dyskomfortu niż samo spotkanie z dentystą. Akupunktura łagodzi objawy strachu i innych emocji, zmniejsza też napięcie mięśni gardła i szczęk – pozwala to na swobodne przeprowadzenie zabiegów. W małżowinach usznych znajdują się punkty, których stymulowanie umożliwia opanowanie strachu.
- Uczestnikami testu były osoby panicznie bojące się dentystów. Podczas wizyt w gabinetach stomatologicznych strach je dosłownie paraliżował. Kiedy wbiliśmy im igły, odruchy lękowe ustąpiły, a stres spadł do przeciętnego w takich sytuacjach poziomu. Wszystkie osoby spokojnie zniosły nawet tak trudne zabiegi, jak leczenie kanałowe czy usunięcie zęba – brytyjska badaczka opowiada o badaniach nad zastosowaniem akupunktury w gabinecie stomatologicznym.
Stosowanie akupunktury u dentysty będzie się jednak ograniczać jedynie do poprawy komfortu pacjenta; tam, gdzie będzie to konieczne, poda się znieczulenie.
- Igły mogą doskonale wspomóc właściwe leczenie stomatologiczne. Ich rola powinna polegać na zwiększeniu komfortu psychicznego pacjenta oraz ewentualnie na łagodzeniu jego bólu już po zabiegu. Jednak na tym kończą się możliwości akupunktury. Środek znieczulający jest nadal niezbędny –wyjaśnia J. Fiske.
Źródło: „Głos Pomorza”