Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 28-08-2009
Pisaliśmy już o zaletach żucia gumy. Dziś o problemach, które może spowodować guma do żucia, której używa się bez umiaru.
– Zbyt długie i częste żucie gumy może nienaturalnie obciążać staw skroniowo-żuchwowy – przestrzega Iwona Gnach-Olejniczak z kliniki stomatologicznej Unident Union Dental Spa. – Dodatkowo dojść może do przerostu mięśni żwaczy, a u osób przyzwyczajonych do żucia gumy z jednej strony szczęki – do asymetrii twarzy.
Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z nadmiernie długim lub częstym żuciem gumy jest rozwój bruksizmu czyli nawykowego zgrzytania zębami. Bruksizmu nie wolno lekceważyć, ponieważ nieleczony powoduje szereg powiązanych ze sobą innych dolegliwości. Prowadzi m.in. do ścierania zębów, uszkodzeń szkliwa i zwiększenia podatności na próchnicę. Może być też przyczyną zwichnięcia stawu skroniowo-żuchwowego.
Żucie gumy nie powinno trwać dłużej niż 10 – 15 minut. Ten czas jest wystarczający na przywrócenie prawidłowego pH jamy ustnej. Nie wolno zapominać, że żucie gumy to nie to samo, co porządne mycie zębów. Szczotkowanie nadal pozostaje najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie zębów z nalotu.
Źródło: „Polska Głos Wielkopolski”