Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 25-08-2009
Sandomierscy policjanci zatrzymali fałszywą dentystkę. To 33-letnia kobieta, która ukończyła zawodówkę, a z wykształcenia jest przetwórcą owocowo-warzywnym. Zatrzymana przyjmowała pacjentów i wykonywała standardowe zabiegi dentystyczne.
- Kobieta jest podejrzana o wykonywanie zabiegów dentystycznych bez wymaganych do tego uprawnień. Wstępnie wynika, że nielegalną działalność prowadziła najprawdopodobniej od roku - opowiada Małgorzata Tkaczyk-Kłębek z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji.
Policja zabezpieczyła już karty pacjentów; osoby, które korzystały z usług rzekomej pani stomatolog, są od kilku dni przesłuchiwane.
Fałszywa dentystka pracowała w jednym z legalnie działających gabinetów stomatologicznych; zatrudniono ją jako pomoc niefachową.
- Zebrane dowody wskazują, że kobieta zaczęła na własną rękę przyjmować pacjentów jako stomatolog. Najprawdopodobniej względy finansowe spowodowały, że jako samouk podjęła się nielegalnego leczenia - mówi Tkaczyk-Kłębek.
Policja również ustala, czy o poczynaniach swojej pracownicy wiedziała właścicielka gabinetu.
Zatrzymana usłyszała prokuratorski zarzut z ustawy o zawodzie lekarza. Zastosowano wobec niej dozór i poręczenie majątkowe.
Biegły na podstawie otrzymanych dokumentów ustali, jakie zabiegi wykonywała fałszywa dentystka, i oceni, w jakim stopniu działania zatrzymanej zagrażały zdrowiu lub życiu pacjentów.
Przepisy określają jednoznacznie, kto może wykonywać zawód stomatologa i na jakiej podstawie.
Źródło: „Gazeta Wyborcza”