Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 14-08-2009
Choć past do zębów na rynku jest mnóstwo, ich skład w gruncie rzeczy jest bardzo podobny. Na rynku można znaleźć pasty pielęgnacyjne oraz lecznicze. O zaliczeniu pasty do segmentu leczniczego decyduje dodatek ziół, ilość i rodzaj składników antybakteryjnych, ściernych, oraz cząsteczek aktywnych wchodzących w trakcie czyszczenia zębów w bezpośredni kontakt ze szkliwem.
Głównym składnikiem pasty jest woda. Oprócz tego prawie każda pasta do zębów zawiera:
-
substancje myjące i pieniące
-
składniki barwiące
-
kompozycję zapachową
-
konserwanty
-
substancje aktywne.
Te ostatnie stanowią tylko niewielki procent składu, ale są jednocześnie najważniejszymi elementami preparatu.
Fluor to niezbędny składnik przeciwpróchnicznych pasty do zębów. Wbudowuje się w twarde tkanki zębów w tracie szczotkowania, wchodząc w reakcję z hydroksyapatytem szkliwa. Wbudowywanie fluoru zachodzi u pacjentów w każdym wieku. Powstający fluoroapatyt jest odporny na działanie kwasów bakteryjnych.
Substancje ścierne i czyszczące – stanowią 20 – 60% zawartości tubki. Oczyszczają szkliwo i tkanki miękkie z nalotu bakteryjnego i resztek jedzenia oraz nadają paście właściwą konsystencję.
Składniki wybielające – mechanicznie lub chemicznie usuwają osad oraz nalot bakteryjny z powierzchni szkliwa. Nie wpływają na zmianę koloru zębiny. Czasem ich działanie opiera się na zasadzie kontrastu: uwypuklają czerwień dziąseł, przez co zęby wydają się bielsze.
Systematyczne szczotkowanie zębów i dobra pasta to tylko połowa sukcesu w walce o zdrowe zęby. Pełny sukces zapewnią dodatkowo: właściwa dieta, stosowanie nitek dentystycznych i płukanek oraz regularne odwiedzanie stomatologa.
Źródło: „Żyjmy dłużej”