Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 03-07-2009
-
Implanty wymyślił szwedzki ortopeda, prof. Per Ingmar Brenemark, przy okazji badań nad mikrokrążeniem krwi w kościach królików. Profesor wszczepiał królikom tytanowe implanty; po zakończeniu badań nie dało się ich usunąć, ponieważ zrosły się z kośćmi.
-
Odradza się implantowanie osób nie dbających o higienę jamy ustnej – zarówno przed jak i po zabiegu higiena powinna być utrzymywana na bardzo wysokim poziomie. Inaczej gojenie się rany będzie trwało dłużej; wzrasta też niebezpieczeństwo pojawienia się stanów zapalnych w okolicach wszczepu. Podobne ograniczenia dotyczą nałogowych palaczy – dym tytoniowy opóźnia gojenie się rany i sprzyja rozwojowi stanów zapalnych.
-
Implanty są szczególnie polecane jako metoda protezowania dla osób z problemami ze strony układu pokarmowego. Na te schorzenia wyjątkowo często zapadają osoby starsze, często bezzębne, które niedokładnie rozdrabniają pokarm. Zbyt duże kęsy pokarmu drażnią delikatne struktury przewodu pokarmowego i powodują rozwój trudnych do wyleczenia stanów zapalnych. Zwykłe protezy gwarantują 30% siły żucia, implanty dają 100% - z tego powodu pokarm jest należycie rozdrabniany i nie trzeba rezygnować z przegryzania twardszych produktów.
-
Przez ok. tydzień po wszczepieniu wkładu do kości nie należy wykonywać ciężkich prac fizycznych, uprawiać wyczerpujących sportów ani jeść ostro przyprawionych czy twardych pokarmów.
-
Nie ma takiego zjawiska jak odrzucenie implantu – nawet jeśli wcześniej konieczne było przeprowadzenie leczenia uzupełniającego ubytki tkanki kostnej poprzez mikroprzeszczep tkanki własnej pacjenta pobranej z biodra albo brody. Pół roku od wszczepu implanty obrastają tkanką pacjenta.
Źródło: „Warszawska Gazeta”