Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 25-02-2025
Dentyści są zgodni: erozja zębów jest coraz częstsza, szczególnie u osób młodocianych. Szacuje się, że częstość występowania uszkodzeń szkliwa niepowodowanych próchnicą w zębach stałych dotyka około 30% zębów dzieci i młodzieży.
W początkowej fazie zmiany erozyjne pojawiają się jako płytkie ubytki o matowej powierzchni, ale w miarę postępu procesu widoczne stają się rozmaite wklęsłości i zaokrąglenia na powierzchni szkliwa, natomiast w zaawansowanych stadiach erozji morfologia zęba może zostać mocno zmieniona.
Skutkiem erozji są więc chore zęby – początkowo uszkodzone w warstwie szkliwa, jednak w miarę postępu uszkodzeń odsłaniana jest zębina, co często wiąże się z powstaniem nadwrażliwości zębów. Z czasem może dojść do odsłonięcia miazgi, czego konsekwencją będą ból zęba i zwiększone ryzyko powstania ubytków o charakterze próchniczym.
Warto pamiętać, że jedną z przyczyn erozji zębów są napoje o niskim pH, czyli szczególnie niebezpieczne dla szkliwa zębów napoje kwaśne, które często są też słodzone.