Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 14-05-2009
Stomatolog nie zawsze umie pomóc pacjentowi cierpiącemu na schorzenia przyzębia. W takim przypadku chorym powinien zająć się periodontolog. Tylko specjalista może wyleczyć niektóre periodontopatie. Pomiędzy stomatologiem a periodontologiem powinna istnieć ścisła współpraca. Periodontopatie to choroby przewlekłe, często trudne w leczeniu, a skierowanie od dentysty do periodontologa może nastąpić na każdym etapie leczenia schorzenia. Dlatego tak ważne jest, by pomiędzy oboma lekarzami istniała dobra komunikacja oraz partnerstwo w działaniu.
O tym, kiedy dentysta powinien skierować pacjenta na konsultacje, dowiedzieć się można z wytycznych opracowanych przez specjalistów z AAP (American Academy of Periodontology), a zamieszczonych w Journal of Periodontology. Stomatolog powinien skierować pacjenta do periodontologa, kiedy:
-
zaawansowanie choroby lub jej skomplikowany przebieg wymagają stosowania silnych leków oraz monitoringu klinicznego;
-
jednoznaczne zdiagnozowanie choroby przekracza możliwości dentysty, ponieważ prawdopodobne jest współistnienie innej groźnej choroby, np.: pęcherzycy, nowotworu, zakażenia wirusem HIV;
-
podejrzewa występowanie choroby ogólnoustrojowej i z tego powodu wątpliwa byłaby diagnoza bez wykonania szczegółowych badań;
-
okaże się, że istnieje więcej niż jeden z czynników ryzyka, który powoduje rozwój choroby przyzębia;
-
nie chce leczyć bardzo zaawansowanej choroby.
Wytyczne przygotowane przez AAP są wskazówkami, których zadaniem jest ułatwić rozeznanie, który pacjent powinien trafić do periodontologa. Stomatolog rozpatruje każdy przypadek indywidualnie i od jego decyzji zależy, czy pacjent otrzyma skierowanie do klinicysty.
Źródło: „Nowa Stomatologia”