Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 23-10-2024
Podczas wizyty u dentysty należy mówić o wszystkich przyjmowanych lekach, także tych, które nabywa się bez recepty, łącznie z preparatami ziołowymi. Dotyczy to szczególnie osób starszych, które – z uwagi na często występującą w wieku senioralnym wielochorobowość – przyjmują również wiele leków.
Aby dentysta mógł bezpiecznie leczyć pacjenta, musi wiedzieć, jakie przyjmuje on leki, ponieważ:
-
informacje te dostarczają danych na temat choroby układowej, co z kolei wpływa na działania stomatologa i określanie strategii leczenia;
-
leki przyjmowane przez pacjenta mogą wchodzić w niepożądane interakcje z lekami, które zamierza zastosować bądź przepisać stomatolog;
-
leki przyjmowane przez pacjenta mogą powodować niepożądane reakcje w jamie ustnej i przyległych tkankach, które stomatolog, jeśli nie jest świadomy faktu, że pacjent przyjmuje określone leki, może interpretować jako oznaki chorób i na podstawie błędnej diagnozy wdrożyć nieodpowiednie leczenie.
Warto pamiętać, że niepożądane reakcje na leki, które pojawiają się w jamie ustnej, występują dość często. Do najpowszechniejszych należą: kserostomia (suchość w jamie ustnej), dysgeusia (zaburzenia smaku), zapalenia jamy ustnej.