Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 13-09-2024
Paradontoza to poważna choroba jamy ustnej powodowana przez bakterie, więc konsultacja z dentystą jest niezbędna do odpowiedniego leczenia i zapobiegania postępowi schorzenia. Można zapobiec pogłębianiu się choroby, a przez to nie dopuścić do utraty zębów, w bardzo prosty sposób: wykonując regularne szczotkowanie zębów i robiąc to we sposób właściwy.
Przede wszystkim należy używać szczoteczki do zębów z miękkim i bardzo miękkim włosiem, bo średniotwardy i twardy włos może podrażniać dziąsła. Mycie zębów należy przeprowadzać delikatnymi, okrężnymi ruchami.
Szczotkowanie powinno odbywać się codziennie – kluczowe jest regularne czyszczenie rano i wieczorem, a szczotkować należy wszystkie powierzchnie zębów. Regularnie należy też wykonywać nitkowanie, bo nitka dentystyczna pomoże usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną z miejsc, do których nie dotrze szczoteczka. Zamiast nitki można użyć flossera, a jeśli zaleci to dentysta, także stosować płukanki antybakteryjne do ust. Stomatolog może również zalecić dodatkowe zabiegi, które pomogą w walce z paradontozą, więc regularnie należy odbywać wizyty kontrolne.