Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia

- 05-08-2024
Śluzówka jamy ustnej wykazuje w rozmaitych obszarach różnorodną budowę. Z tego powodu jest w różnym stopniu przenikalna dla leków, które mają przedostać się do organizmu poprzez błonę śluzową a nie drogą pokarmową.
W obszarach śluzówki pokrytych nabłonkiem wielowarstwowym ulegającym keratynizacji, czyli rogowaceniu, wchłanianie leków będzie gorsze w porównaniu do rejonów wyścielonych nabłonkiem, który nie ulega rogowaceniu. Z badań wynika, że najmniejsza przenikalność dla leków w śluzówce jamy ustnej jest w obszarze dziąseł i podniebienia twardego. Najlepiej natomiast leki wchłaniane są przez śluzówkę w obszarze dna jamy ustnej (obszar pod językiem) i na brzusznej powierzchni języka.
Zmiany w budowie śluzówki jamy ustnej, które wpływają na rogowacenie tej tkanki, przekładają się na szybkość i efektywność wchłaniania leków, a w ślad za tym – na efektywność procesu terapeutycznego. Warto o tym pamiętać i leczyć wszelkie stany zapalne, które pojawiają się w jamie ustnej – szczególnie jeśli u osoby dotkniętej tymi zmianami lekarz (niekoniecznie dentysta) zaleca stosowanie leków, które mają przedostać się do organizmu drogą przenikania przez śluzówkę jamy ustnej.