Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 23-07-2024
Z badań wynika, że w populacji osób starszych istnieje paradoks dotyczących higieny i zdrowia jamy ustnej. Polega on na tym, że seniorzy, którzy najbardziej potrzebują i domagają się usług dentystycznych, mają najmniejsze szanse na ich otrzymanie. Jednym z czynników, które mają przyczyniać się do tego paradoksu, jest brak chęci u części dentystów do leczenia pacjentów geriatrycznych.
Stomatologia geriatryczna powinna funkcjonować już teraz bardzo dynamicznie, ponieważ starsi dorośli stanowią najszybciej rosnącą grupę populacji. Ponadto trendy pokazują, że seniorzy dłużej zachowują naturalne uzębienie i chcą mieć własny uśmiech jak najdłużej. Niestety, osoby te mają zazwyczaj ograniczony w porównaniu do młodszych dostęp do opieki stomatologicznej i to mimo gorszych wyników w zakresie zdrowia jamy ustnej.
Badania potwierdzają również, że około 60-90% seniorów zgłasza potrzebę opieki stomatologicznej. Jednak tylko 26% deklaruje, że odbyło wizytę u dentysty przynajmniej raz na dwa lata – stanowi to niewielki odsetek, biorąc pod uwagę, że 70% osób starszych jest funkcjonalnie niezależnych i może samodzielnie szukać dentysty i korzystać z usług stomatologicznych.