Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 21-06-2024
Implant dentystyczny jest atrakcyjnym rozwiązaniem protetycznym, gdyż poprawia funkcjonalność narządu żucia i estetykę uzębienia. W porównaniu z tradycyjnymi protezami lepiej odtwarza naturalne uzębienie i zapewnia większą siłę gryzienia. To nie wszystkie zalety protezowania z zastosowaniem implantów stomatologicznych – z literatury naukowej wynika bowiem, że przywrócenie sprawności żucia częściowo odwraca patologiczne zmiany w korze mózgowej i hipokampie, które negatywnie wpływają na funkcje poznawcze. Odkrycie to ma doniosłe znaczenie szczególnie dla osób starszych, które narażone są na wypadanie zębów wskutek zmian w tkankach zachodzących z wiekiem.
W 2020 roku badacze z Australii udowodnili, że szybkość, z jaką implant może korzystnie wpływać na funkcje poznawcze, jest zaskakująco duża. Po 6. tygodniach od osadzenia implantu w jamie ustnej i po 12 miesiącach obserwacji dostrzeżono szeroki zakres poprawy w zakresie funkcji poznawczych – wróciły one do poziomu wyjściowego lub nawet go przekroczyły.
Naukowo wykazano też, że poprawa aktywności mózgu ujawnia się dopiero po obciążeniu implantu, co oznacza, że ważna jest nie tylko obecność tej protezy w jamie ustnej, ale również jej rzeczywista użyteczność.