Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 18-06-2024
Na trwałość zębów, uzupełnień stomatologicznych i implantów dentystycznych wpływa szereg różnych czynników, związanych z zastosowanymi materiałami, elementami technicznymi, a także czynniki związane z pacjentem. Jednym z faktorów związanych z pacjentem, który może mieć wpływ zarówno na zdrowie zębów, jak i na stan uzupełnień stomatologicznych i implantów, jest bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami i silne zaciskanie szczęk. Z przeglądu badań naukowych wykonanego przez badaczy ze Szwecji, którego wyniki opublikowano w 2023 roku w Journal of Oral Rehabilitation dowiedzieliśmy się, że należy brać pod uwagę występowanie bruksizmu u osób, które mają mieć wszczepiane implanty, bo istnienie nawykowego zgrzytania zębami i zaciskania szczęk znacznie podnosi ryzyko uszkodzenia wszczepów stomatologicznych.
W przypadku implantów dentystycznych bruksizm może bowiem powodować przeciążenia w samym wszczepie, jak i w tkankach, w których został on osadzony. Powoduje to wzrost ryzyka uszkodzenia implantu i/bądź osadzonej na nim korony zęba oraz większe zagrożenie niepowodzeniem protezowania z wykorzystaniem tego rodzaju uzupełnienia. Bruksizm może doprowadzić nawet do złamania implantów.
W ślad za uszkodzeniem implantu idą duże koszty związane z ponownym zabiegiem dentystycznym, ale też ból i cierpienie użytkownika uszkodzonej protez oraz straty czasowe.