Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 12-06-2024
Na świecie nowotwory głowy i szyi stanowią 5% wszystkich typów nowotworów, ale należą one do najbardziej zabójczych, ponieważ śmiertelność w tych chorobach wynosi 50%. Dodatkowo nowotwory z okolicy głowy i szyi należą do jednych z najbardziej okaleczających. Osoby, które przeżyły, muszą zmagać się z rozległymi uszkodzeniami tkanek spowodowanymi nowotworem i skutkami ubocznymi leczenia onkologicznego, które ratuje życie.
Przed leczeniem onkologicznym niejednokrotnie pacjenci muszą poddać się zabiegowi usunięcia pewnej liczby zębów, aby zapobiec potencjalnym infekcjom spowodowanym przez patogenne bakterie bytujące w zmianach próchniczych i w obszarach dziąseł dotkniętych stanami zapalnymi. Okazuje się, że wiadomość o konieczności ekstrakcji bywa ogromnym szokiem. Niektórzy chorzy uważają, że jest ona nieomal tak samo brutalna, jak informacja o zdiagnozowaniu zaawansowanego raka.
Po leczeniu onkologicznym nowotworu okolicy głowy i szyi pacjenta czeka długotrwała rehabilitacja jamy ustnej. Profilaktyka stomatologiczna i nowotworowa mają więc ogromne znaczenie dla zapobiegania dramatycznemu spadkowi jakości życia u chorego z nowotworem głowy i szyi.