Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 28-05-2024
Z uwagi na coraz większą częstość występowania próchnicy na świecie opracowuje się rozmaite strategie radzenia sobie z bakteriami, które wywołują tę chorobę. Wśród nowych substancji wykorzystywanych w tym celu wyróżniają się dwie klasy materiałów:
-
środki, które chronią powierzchnie zęba przed wczesnym tworzeniem się biofilmu i zabezpieczają przed wzrostem tworzących biofilm drobnoustrojów – należą tutaj między innymi cząsteczki polimerowe, tlenki metali i bioaktywne molekuły;
-
materiały antybakteryjne, w tym metale, tlenki metali, małe cząsteczki organiczne i nieorganiczne, peptydy przeciwdrobnoustrojowe – w tej grupie znajduje się srebro nanocząsteczkowe. Nanosrebro jest skutecznym środkiem bakteriobójczym, ponieważ zmienia przepuszczalność komórek bakteryjnych i doprowadza do zmian strukturalnych w tych komórkach, które prowadzą do śmierci bakterii. Co istotne, w przeciwieństwie do antybiotyków nanosrebro nie powoduje rozwoju oporności u drobnoustrojów. Obecnie nanosrebro dodaje się do wielu różnych materiałów stomatologicznych, protetycznych, a nawet do klejów ortodontycznych.