Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 17-05-2024
Dysbioza jest zakłóceniem równowagi mikrobiologicznej w danym obszarze, które polega na zmianach w składzie i ilości zasiedlających określony rejon drobnoustrojów. W każdej sytuacji dysbioza pociąga za sobą niepożądane konsekwencje dla organizmu.
Również w jamie ustnej może dochodzić do dysbiozy, ponieważ jest to obszar tworzący wyjątkowy ekosystem skomponowany z rozmaitych tkanek i struktur o złożonej morfologii, w których bytuje wiele różnych drobnoustrojów: bakterii, grzybów, wirusów, a także pierwotniaków. Nadmierny rozwój szczepów bakterii próchnicotwórczych doprowadza do zaburzenia równowagi dotychczas panującej w jamie ustnej.
Próchnica jest wynikiem dysbiozy w jamie ustnej zależnej od biofilmu, który tworzy się na szkliwie zębów. Biofilm ten charakteryzuje się obecnością gatunków bakterii mających zdolność przylegania do pokrytej śliną powierzchni zęba i wytwarzania matrycy, dzięki której drobnoustroje mogą do szkliwa się przyczepiać. Matryca ta utworzona jest z wielocukrów, a substancji bazowych do ich syntezy dostarczamy z dietą. Z tego powodu szczególnym zagrożeniem dla zdrowia zębów pozostają pokarmy obfitujące w cukry, szczególnie cukry proste.