Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 08-05-2024
Mimo postępu w opracowywaniu terapii liczba zachorowań na raka jamy ustnej stale rośnie. Ze względu na brak świadomości w zakresie objawów ostrzegawczych pacjenci często zgłaszają się do lekarzy z zaawansowaną chorobą, co przyczynia się do wzrostu śmiertelności. To wysoce niepokojące, gdyż rak jamy ustnej jest zwykle poprzedzony występowaniem zmian przednowotworowych, które można zauważyć gołym okiem. Daje to możliwość wczesnej diagnozy i szybkiego wdrożenia leczenia.
W wykrywaniu nowotworu jamy ustnej we wczesnym stadium przydatne są badania przesiewowe wykonywane u bezobjawowych osób z grupy wysokiego ryzyka, czyli palących/żujących tytoń i spożywających alkohol, narażonych na zakażenie/zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego, z niewłaściwą higieną jamy ustnej, immunosupresją i przewlekłym mechanicznym drażnieniem tkanek jamy ustnej. Takie badania przesiewowe w kierunku raka jamy ustnej mogą być wykonywane w placówkach POZ przez lekarzy i przeszkolone pielęgniarki, bądź w gabinetach stomatologicznych przez dentystów.
Warto systematycznie odbywać kontrolne wizyty u stomatologa, gdyż rak jamy ustnej może długo nie dawać poważnych objawów, ale kiedy wejdzie w zaawansowane stadium, rokowania mogą okazać się niepomyślne.