Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 19-04-2024
Wzrasta liczba osób doświadczających długotrwałych problemów psychicznych . Udowodniono też, że osoby z długotrwałymi problemami psychicznymi częściej palą. Powoduje to, że istnieje złożony związek między zdrowiem psychicznym, paleniem i jego wpływem na zdrowie jamy ustnej.
Szacuje się, że ryzyko bycia palaczem wśród dorosłych z długotrwałymi problemami psychicznymi jest 2,4 razy większe w porównaniu z ich rówieśnikami bez takich schorzeń.
Co istotne, osoby z problemami psychicznymi rzadziej odbywają wizyty u stomatologa. Powodem mniejszej frekwencji takich pacjentów w gabinetach stomatologicznych są często problemy wynikające z lęku, depresji lub skutków ubocznych leków. Dodatkowo pacjenci ci doświadczają zwiększonej wrażliwości, trudności z regularną pielęgnacją jamy ustnej i potencjalnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej wynikających z przyjmowania leków.
Osoby doświadczające długotrwałych problemów psychicznych powinny być zachęcane do rzucania palenia, aby w ten sposób zapobiegać pogłębianiu się ich problemów zdrowotnych. Ważne jest też, aby miały świadomość zagrożeń wynikających z palenia dla zdrowia jamy ustnej i zdrowia ogólnego, gdyż konsekwencją tego nawyku nie jest tylko nieświeży oddech.