Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 09-04-2024
Historycznie rzecz biorąc stomatologia i medycyna rozwijały się i funkcjonowały przez długie dekady jako dziedziny równoległe: dentyści zajmowali się jamą ustną, a lekarze resztą ciała. Zaczyna się to jednak zmieniać, gdyż na całym świecie podejmuje się coraz więcej inicjatyw w celu zintegrowania opieki nad zdrowiem jamy ustnej i całego ciała tak, aby skutecznie walczyć z chorobami układu krążenia, cukrzycą, problemami z układem ruchu i innymi schorzeniami.
Dokładny związek między zdrowiem/chorobami jamy ustnej i zębów a dolegliwościami fizycznymi w innych częściach ciała nie jest jeszcze dobrze poznany, a w niektórych przypadkach nadal budzi kontrowersje. Jednak eksperci zgadzają się, że istnieją powiązania takie, których nie da się dłużej pomijać. W związku z tym na świecie zaczynają pojawiać się kliniki, w których dentyści i lekarze pracują pod jednym dachem.
Osoby zaangażowane w integrację stomatologii i medycyny uważają, że świat medyczny i pacjenci znajdują się w kluczowym momencie, gdyż rozpoczyna się czas nazywany przez niektórych erą konwergencji – to czas, w którym stomatologia nie będzie już dłużej oddzielana od ogólnego stanu zdrowia i zostanie włączona do podstawowej opieki zdrowotnej.