Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 19-02-2024
Utrata zębów u dorosłych nie jest rzadkością, a wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko utraty jednego lub więcej stałych zębów. Typowymi przyczynami utraty zębów są urazy i uszkodzenia zębów, a także próchnica i choroby dziąseł. Z tego powodu przestrzeganie dobrych praktyk w zakresie higieny jamy ustnej, takich jak codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów, oraz regularnych wizyt u dentysty może pomóc w utrzymaniu zębów i dziąseł w dobrej formie.
Zastąpienie brakującego zęba lub zębów jest ważne z wielu różnych powodów i może przynieść znaczną poprawę pewności siebie, zdolności jedzenia i mówienia oraz ogólnej jakości życia.
Co może się stać, jeśli odłoży się „na później” uzupełnienie brakującego zęba?
Zęby sąsiadujące z luką zaczną się przesuwać, a z biegiem czasu – wykrzywiać, co utrudni ich czyszczenie i pogorszy stabilność ich osadzenia w dziąsłach. Rezultatem niedoczyszczania zębów będzie próchnica. Wskutek przesunięć między zębami mogą tworzyć się nowe szczeliny i pojawią się problemy z okluzją, a w rezultacie – niszczenie zdrowych zębów wskutek ścierania na nich szkliwa. Źle ustawiony zgryz to także zagrożenie dla zdrowia tkanek przyzębia; podobnie jak dodatkowe obciążenia powstające w zębach podczas żucia i gryzienia, kiedy brakuje choć tylko jednego z nich.
Z uzupełnieniem luki po zębie nie należy zatem zwlekać.