Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 02-01-2024
Otyłość i próchnica zębów wśród młodzieży na całym świecie stanowią wciąż przybierające na sile problemy zdrowia publicznego. Próchnica zębów związana jest ze spożyciem węglowodanów zawartych w pokarmach i napojach. Z kolei nadmierne spożycie cukrów odgrywa kluczową rolę w rozwoju nadwagi i otyłości. Zarówno próchnica zębów, jak i otyłość wiążą się z długoterminowymi negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi: ogólnoustrojowymi, układowymi bądź narządowymi, takimi jak choroby układu krążenia czy cukrzyca. Mają również wpływ na pogorszenie jakości życia.
Naukowcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich postanowili ocenić, czy istnieje związek między otyłością i próchnicą zębów wśród młodzieży z tego kraju. Podjęcie badań w tym obszarze było wysoce zasadne, gdyż arabska młodzież wykazuje odmienne nawyki żywieniowe i styl życia w porównaniu z młodzieżą z innych krajów. Ponadto częstość występowania nadmiernej masy ciała i próchnicy zębów jest w tamtejszej populacji ludzi młodych stosunkowo wysoka – dotyczy ponad 1/3 tej grupy.
Badanie potwierdziło, że korelacja ta istnieje. Okazało się, że próchnica zębów była istotnie dodatnio powiązana ze średnim obwodem w talii – to jeden ze wskaźników ilości tkanki tłuszczowej w okolicy brzusznej. Próchnica zębów była też dodatnio skorelowana z płcią męską.