Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 21-12-2023
Erozja zębów związana jest z uszkodzeniem zmineralizowanej struktury zęba powodowanym przez zakwaszenie środowiska jamy ustnej. Przyczyn powstawania erozji jest wiele – wyróżnia się czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Do pierwszej grupy zalicza się przede wszystkim pokarm, który doprowadza do obniżenia pH w jamie ustnej, a także nieprawidłowe nawyki żywieniowe, styl życia lub czynniki zawodowe, które z biegiem czasu mogą doprowadzać do uszkodzenia szkliwa. Dla szkliwa zębów szkodliwe są napoje o niskim pH i soki owocowe oraz częste spożywanie kwaśnych owoców i napojów.
Istnieją też zagrożenia zawodowe związane z pracą w fabrykach amunicji, akumulatorów, nawozów sztucznych. Także częsty kontakt zębów z chlorowaną wodą (na przykład na pływalni) i niektóre leki mogą predestynować do erozji zębów.
Wśród przyczyn wewnętrznych erozji wymienia się chorobę refluksową i bulimię, a także nadmierne spożywanie alkoholu. Wszystkie przyczyny wewnętrzne prowadzą do erozji wskutek kontaktu szkliwa zębów z kwasami żołądkowymi – w chorobie refluksowej dochodzi do cofania się mocno kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, natomiast bulimia i nadmierne spożycie alkoholu związane są z wymiotami, których charakter jest również mocno kwaśny.