Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 30-03-2009
Jak donosi „Ekspress Wieczorny” z marca 1969 r., warszawscy stomatolodzy z dawnego Obwodu numer 2 przy ul. Madalińskiego podjęli inicjatywę dla uczczenia 25-lecia PRL. Postanowili przeprowadzić epidemiologiczne badania próchnicy zębów u wszystkich dzieci szkolnych w wieku od 7 do 15 lat na terenie swego obwodu. Jako, że na wezwanie dentystów natychmiast odpowiedzieli ich koledzy po fachu z sąsiednich Obwodów, obejmujących Ochotę, Wolę i Mokotów, oraz inni stomatolodzy ze stolicy, dzielnicowa inicjatywa przerodziła się w wielkomiejską akcję, co też słusznie przewidywali dziennikarze „Ekspressu Wieczornego”:
„Do Zarządu Okręgowego Związku Pracowników Służby Zdrowia wpływają zobowiązywania kolejnych warszawskich przychodni, przypuszczalnie więc badania epidemiologiczne próchnicy zębów obejmą wszystkich uczniów warszawskich szkół podstawowych”.
Akcję profilaktyczną postanowiono rozpropagować w całym kraju:
„Warszawscy stomatolodzy wzywają do podejmowania podobnych zobowiązań lekarzy dentystów z pozostałych województw w kraju”.
Wprawdzie ogólnonarodowy zryw przeciwpróchniczny przeprowadzono 4 dekady temu dla uczczenia doniosłej podówczas rocznicy, ale i dziś przydałyby się takie inicjatywy. Możliwe, że wówczas i profilaktyka stomatologiczna przestałaby być dziedziną zaniedbywaną.
Źródło: „Polska The Times”