Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 25-10-2023
Próchnica zębów nadal pozostaje jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u dzieci, młodzieży i dorosłych na całym świecie. Występowanie próchnicy głębokiej wpływa nieraz dramatycznie na pogorszenie stanu zdrowia – nie tylko jamy ustnej, ale także ogólnego, gdyż jama ustna stanowi integralną część organizmu i wrota do całego ustroju. Stąd troska o zdrowie jamy ustnej, szczególnie w okresie dziecięcym, jest bardzo istotna.
Zdrowie jamy ustnej nierozerwalnie wiąże się też z jakością życia, rozwojem fizycznym i umysłowym młodych ludzi, dlatego profilaktyka próchnicy zębów stanowi jedno z priorytetowych zadań ochrony zdrowia na całym świecie. Działania prewencyjne oparte są o dwa filary: systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej i stosowanie preparatów zawierających fluor.
Badania nad zastosowaniem tego pierwiastka w stomatologii rozpoczęto w 1901 roku. Wykazano, że stosowanie fluoru jest skutecznym narzędziem do ochrony zdrowia publicznego poprzez profilaktykę próchnicy zębów. W 1942 roku odkryto natomiast, że miejscowe stosowanie fluorku sodu lub potasu na powierzchni zęba może być wykorzystane do zmniejszenia próchnicy u dzieci. Skutkiem tego fluor wszedł do działań prewencyjnych w stomatologii na całym świecie i obecnie wykorzystywany jest zarówno miejscowo, jak i ogólnoustrojowo.