Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 09-10-2023
Naukowcy z Turcji przeprowadzili badanie, do którego zaprosili mężczyzn i kobiety w wieku powyżej 60 lat. Celem badania było określenie częstości występowania zmian na śluzówce jamy ustnej w odniesieniu do takich czynników, jak płeć, wiek, wykształcenie, przyjmowanie leków, choroby ogólnoustrojowe, czas stosowania protez zębowych oraz używanie alkoholu i tytoniu. Okazało się, że zmiany na śluzówce jamy ustnej występują u zdecydowanej większości uczestników badania, bo prawie u 88%. Osoby te miały jedną lub więcej zmian, a częściej zmiany notowano u mężczyzn niż u kobiet. Najczęstszą obserwowaną zmianą była żylakowatość podjęzykowa.
Badacze odkryli też, że im bardziej zaawansowany był wiek seniorów, tym zmiany na śluzówce jamy ustnej występowały częściej. Również choroby ogólnoustrojowe, użytkowanie protez, palenie tytoniu w czasie badania i w przeszłości były czynnikami predestynującymi do występowania zmian na błonie śluzowej.
Choć większość zmian notowanych u osób starszych miała charakter łagodny, to u niektórych uczestników badania odkryto zmiany przednowotworowe i w stadium nowotworu złośliwego. Z tego powodu naukowcy przypominają, że regularne spotykanie się z dentystą na wizytach kontrolnych jest bardzo ważne dla wczesnego rozpoznania potencjalnie niebezpiecznych nieprawidłowości w jamie ustnej.