Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 04-10-2023
Erozja zęba lub zębów to postępująca i nieodwracalna utrata najbardziej zewnętrznej, twardej struktury zęba. Jest to głównie proces chemiczny, który nie jest związany z aktywnością bakterii próchnicy.
Do erozji zębów dochodzi m.in. po spożyciu kwaśnego pokarmu lub napoju. W jamie ustnej spada wtedy pH, a to powoduje, że szkliwo przejściowo staje się bardziej miękkie i podatne na utratę zawartych w nim minerałów.
Za przywrócenie właściwego pH w jamie ustnej i odwrócenie utraty minerałów ze szkliwa poprzez jego remineralizację odpowiedzialna jest ślina. Mimo ochrony zapewnianej przez ślinę może jednak dojść do uszkodzeń twardej struktury zębów.
Uszkodzeniom erozyjnym towarzyszą rozmaite symptomy, z których typowe to:
-
nadwrażliwość zębów i bolesność odczuwane podczas spożywania słodkich, gorących i zimnych napojów oraz potraw – objawy ten pojawiają się najczęściej na wczesnym stadium erozji zębów;
-
żółtawy kolor zębów będący efektem odsłonięcia zębiny;
-
nieregularna powierzchnia szkliwa, popękana lub wyszczerbiona powierzchnia zębów, a z czasem mogą pojawiać się na niej rowki.
Powyższe symptomy powinny skłonić do niezwłocznego kontaktu ze stomatologiem, ponieważ zerodowany ząb staje się bardziej podatny na próchnicę.