Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 25-09-2023
E-zdrowie, czyli zdrowie elektroniczne, zdefiniowane zostało jako usługi opieki zdrowotnej oraz informacje zdrowotne świadczone i uzyskiwane za pomocą środków elektronicznych i cyfrowych. Pojawienie się e-zdrowia było możliwe dzięki dynamicznemu rozwojowi internetu i rozmaitych aplikacji. Skierowało to opiekę medyczną i dentystyczną na zupełnie nowy tor, w którym główny nacisk kładziony jest obecnie nie na leczenie chorób, lecz na profilaktykę.
Dzięki możliwości dostępu do wielu narzędzi z zakresu e-zdrowia i ciągle rozwijanej telemedycyny pacjenci zyskali możliwość szybkich konsultacji z lekarzem wybranej specjalności bądź stomatologiem, ale także możliwość przeprowadzania badań. Poprzez internet, który obecnie uznawany jest za główne źródło informacji na temat zdrowia, osoby, które mają trudności w dostępie do usług medycznych, mogą obecnie uzyskać wiele informacji zdrowotnych, a także pomoc w dbaniu o zdrowie jamy ustnej – podczas wizyty u dentysty mającej formę wideokonsultacji bądź telekonsultacji.
E-zdrowie nie zastąpi jednak tradycyjnego leczenia zębów, dlatego chcąc uniknąć borowania, należy systematycznie wykonywać zabiegi z zakresu higieny jamy ustnej i – paradoksalnie – również systematycznie widywać się ze stomatologiem, nie rezygnując z wizyt „na żywo”.