Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 22-05-2023
Proces starzenia się organizmu jest nieunikniony i nieodwracalny. Zmiany, jakie zachodzą w tym czasie, naznaczają wszystkie struktury i narządy ustroju. Odnotowuje się je również w obszarze jamy ustnej, w tym – na zębach.
W wyniku starzenia się zmianom podlegają:
-
kształt i kolor zębów;
-
struktura szkliwa, zębiny, cementu korzeniowego i miazgi.
Z biegiem lat zęby stają się coraz bardziej matowe, ciemniejsze i tracą charakterystyczną dla nich przezierność. Mogą również pojawiać się rozmaite przebarwienia, które są wynikiem stosowania używek, leków bądź zaniedbań higienicznych; ich przyczyną może być również kumulowanie się w organizmie jonów metali, takich jak miedź, żelazo, ołów, cyna.
Zęby osób starszych stają się również bardziej wyrównane na swoich powierzchniach żujących – to wynik wieloletniego ścierania się twardych tkanek. Mogą też stać się bardziej kruche i mniej odporne na urazy mechaniczne, gdyż z wiekiem zmniejsza się ilość składników mineralnych w organizmie, a to prowadzi do demineralizacji twardych tkanek zęba, takich jak szkliwo czy zębina.
Ponieważ w miazdze dochodzi do zmniejszenia ilości naczyń krwionośnych, tkanka ta może być słabiej ukrwiona, a przez to gorzej odżywiona i dotleniona, co odbije się negatywnie na ogólnej kondycji zdrowotnej zęba i jego odporności na choroby.