Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 16-05-2023
Pod pojęciem wały żuchwy rozumie się niepatologiczne zgrubienia, które powstają w dojrzałej tkance kostnej w obrębie dolnej szczęki.
Nie ustalono przyczyny powstawania wałów żuchwowych, ale bierze się pod uwagę między innymi czynniki genetyczne, parafunkcje i nadczynności mięśni żuchwy. Zgrubienia te rosną powoli i mogą osiągać różną wielkość. Ponieważ nie są to zmiany patologiczne, dlatego wiele osób, mimo występowania tych zgrubień w jamie ustnej, nie zawsze zdaje sobie sprawę z ich istnienia. Częściej wały żuchwy występują u mężczyzn. Uważa się, że mocne zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami może sprzyjać ich występowaniu.
Dla wałów żuchwy charakterystyczne jest ich duże zróżnicowanie anatomiczne. Mogą mieć postać wyrośli gładkich, płaskich o szerokiej podstawie bądź format wrzecionowaty, albo guzkowy – kiedy kilka guzków ma oddzielne podstawy, czy zrazikowy – kiedy kilka guzków wyrasta z jednej podstawy.
Najczęściej wały żuchwy nie podlegają leczeniu. Podejmuje się je dopiero, gdy zaczną przeszkadzać w codziennych czynnościach albo utrudniać zabiegi higieniczne. Ich usunięcie zalecane jest też, kiedy planowane jest leczenie z zastosowaniem aparatu ortodontycznego bądź protezy stomatologicznej. Zabieg usuwania wałów żuchwy wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych w gabinecie stomatologicznym.