Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 28-04-2023
W dobie epidemii nowotworów wiele osób zadaje sobie pytanie, czy rakowi jamy ustnej można zapobiegać.
Tak – można i należy działać prewencyjnie, wykorzystując do tego różne narzędzia profilaktyki.
-
W profilaktyce pierwotnej nacisk kładzie się na zmniejszenie częstości pojawiania się schorzeń nowotworowych, a także na zabezpieczenie osób zdrowych przed wystąpieniem choroby nowotworowej jamy ustnej. Do profilaktyki pierwotnej zalicza się unikanie czynników ryzyka, takich jak na przykład palenie papierosów, picie alkoholu, ale też jest to podejmowanie działań służących zdrowiu, czyli prowadzenie takiego trybu życia, w którym oprócz prawidłowo zbilansowanej zdrowej diety jest miejsce również na aktywność fizyczną i systematyczną higienę jamy ustnej. W ramach profilaktyki pierwotnej realizuje się też szczepienia przeciw patogenom sprzyjającym rozwojowi nowotworów jamy ustnej, takim jak na przykład wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego).
-
W profilaktyce wtórnej realizuje się zadania ograniczające do minimum szkody, które może wyrządzić choroba, a także leczy się nieprawidłowości, które w wyniku choroby już powstały.
-
Profilaktyka trzeciorzędowa skupiona jest na zmniejszaniu możliwości powstawania nowych zmian nowotworowych w obszarze jamy ustnej, a także na minimalizowaniu konsekwencji leczenia onkologicznego, które ujawniają się w jamie ustnej.