Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Nowoczesne leczenie bruksizmu
  • 26-04-2023
 

 

 

 

 

 

Nawykowe zgrzytanie zębami związane z bruksizmem uszkadza szkliwo zębów i może doprowadzić do rozchwiania uzębienia, stąd wymaga ono leczenia. W nowoczesnym leczeniu bruksizmu wykorzystuje się:

  • szyny zgryzowe;

  • techniki relaksacyjne;

  • farmakoterapię;

  • toksynę botulinową.

Szyny relaksacyjne wykonywane są z twardego polimeru, a ich rolą jest rozluźnienie mięśni i ochrona zębów przed uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi z nadmiernego zaciskania szczęk. Podstawowym zaleceniem jest stosowanie szyny relaksacyjnej na noc. Na poprawę można liczyć już po kilku dniach stosowania szyny. Co trzy miesiące szyna musi być oddana do korekty, aby dopasować ją do nowych warunków zwarciowych w jamie ustnej. Noszenie szyny relaksacyjnej powinno trwać codziennie przez co najmniej pół roku, a w następnych sześciu miesiącach szyna powinna być stosowana przez tydzień w ciągu miesiąca.

Techniki relaksacyjne służą rozluźnieniu napięcia w obrębie szczęk i mogą być stosowane kilka razy dziennie.

Farmakoterapia jest leczeniem uzupełniającym – wykorzystuje się tu leki zmniejszające napięcie mięśniowe oraz działające przeciwlękowo.

Podanie toksyny botulinowej jest obecnie zarezerwowane dla postaci bruksizmu ciężkich bądź opornych na leczenie konwencjonalne. Dawka podawanej botuliny jest uzależniona od stopnia napięcia mięśni żwaczy. Po zaaplikowaniu środka pojawia się spadek aktywności mięśni, który trwa kilka miesięcy.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS