Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 26-04-2023
Nawykowe zgrzytanie zębami związane z bruksizmem uszkadza szkliwo zębów i może doprowadzić do rozchwiania uzębienia, stąd wymaga ono leczenia. W nowoczesnym leczeniu bruksizmu wykorzystuje się:
-
szyny zgryzowe;
-
techniki relaksacyjne;
-
farmakoterapię;
-
toksynę botulinową.
Szyny relaksacyjne wykonywane są z twardego polimeru, a ich rolą jest rozluźnienie mięśni i ochrona zębów przed uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi z nadmiernego zaciskania szczęk. Podstawowym zaleceniem jest stosowanie szyny relaksacyjnej na noc. Na poprawę można liczyć już po kilku dniach stosowania szyny. Co trzy miesiące szyna musi być oddana do korekty, aby dopasować ją do nowych warunków zwarciowych w jamie ustnej. Noszenie szyny relaksacyjnej powinno trwać codziennie przez co najmniej pół roku, a w następnych sześciu miesiącach szyna powinna być stosowana przez tydzień w ciągu miesiąca.
Techniki relaksacyjne służą rozluźnieniu napięcia w obrębie szczęk i mogą być stosowane kilka razy dziennie.
Farmakoterapia jest leczeniem uzupełniającym – wykorzystuje się tu leki zmniejszające napięcie mięśniowe oraz działające przeciwlękowo.
Podanie toksyny botulinowej jest obecnie zarezerwowane dla postaci bruksizmu ciężkich bądź opornych na leczenie konwencjonalne. Dawka podawanej botuliny jest uzależniona od stopnia napięcia mięśni żwaczy. Po zaaplikowaniu środka pojawia się spadek aktywności mięśni, który trwa kilka miesięcy.