Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 25-04-2023
Dysfunkcje i parafunkcje mogą przyczyniać się do rozwoju nabytych wad zgryzu.
Parafunkcjami określa się czynności o charakterze stereotypowych ruchów, które jednak nie są skorelowane z procesami lub mechanizmami fizjologicznymi. Są to ruchy częste, powtarzane, wykonywane nieświadomie i niecelowo. Do parafunkcji zaliczamy między innymi: nagryzanie czy ssanie palca, nagryzanie języka, ssanie smoczka, zagryzanie wargi dolnej lub górnej czy wewnętrznej strony policzków, a także zgrzytanie zębami. Często spotyka się je u dzieci, u których doszło do zakłócenia poczucia bezpieczeństwa czy zostały one pozbawione więzi z najbliższymi.
Dysfunkcją określa się natomiast nieprawidłowości związane z mechanizmem konkretnej czynności, w której bierze udział narząd żucia. Do dysfunkcji zalicza się między innymi: przetrwałe niemowlęce połykanie, nieprawidłową wymowę i oddychanie przez usta.
Warto pamiętać, że i parafunkcje, i dysfunkcje mogą bardzo skutecznie zaburzyć równowagę mechaniczną w jamie ustnej i doprowadzić do rozwoju nieprawidłowości zgryzowych. Stąd istnieje konieczność leczenia zarówno dysfunkcji, jak i parafunkcji. W terapii parafunkcji wykorzystywana jest między innymi psychoterapia, ponieważ często nawykowe ruchy służą do rozładowania stresu, pozbycia się uczucia niepokoju czy osamotnienia,