Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna PacjentWarto wiedzieć
Dysfunkcje i parafunkcje w jamie ustnej – co je różni?
  • 25-04-2023
 

 

 

 

 

Dysfunkcje i parafunkcje mogą przyczyniać się do rozwoju nabytych wad zgryzu.

Parafunkcjami określa się czynności o charakterze stereotypowych ruchów, które jednak nie są skorelowane z procesami lub mechanizmami fizjologicznymi. Są to ruchy częste, powtarzane, wykonywane nieświadomie i niecelowo. Do parafunkcji zaliczamy między innymi: nagryzanie czy ssanie palca, nagryzanie języka, ssanie smoczka, zagryzanie wargi dolnej lub górnej czy wewnętrznej strony policzków, a także zgrzytanie zębami. Często spotyka się je u dzieci, u których doszło do zakłócenia poczucia bezpieczeństwa czy zostały one pozbawione więzi z najbliższymi.

Dysfunkcją określa się natomiast nieprawidłowości związane z mechanizmem konkretnej czynności, w której bierze udział narząd żucia. Do dysfunkcji zalicza się między innymi: przetrwałe niemowlęce połykanie, nieprawidłową wymowę i oddychanie przez usta.

 

Warto pamiętać, że i parafunkcje, i dysfunkcje mogą bardzo skutecznie zaburzyć równowagę mechaniczną w jamie ustnej i doprowadzić do rozwoju nieprawidłowości zgryzowych. Stąd istnieje konieczność leczenia zarówno dysfunkcji, jak i parafunkcji. W terapii parafunkcji wykorzystywana jest między innymi psychoterapia, ponieważ często nawykowe ruchy służą do rozładowania stresu, pozbycia się uczucia niepokoju czy osamotnienia,


 

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje

Ankieta

Czy w codziennej higienie jamy ustnej używasz płukanki do ust ?

  • Tak
  • Nie
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS