Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 24-04-2023
Zużycie zębów to proces naturalny – wynika z narażenia zębów na działanie czynników mechanicznych i chemicznych. Niektóre z tych zdarzeń skutkują poważnymi uszkodzeniami zębów a nawet ich utratą. W jej wyniku dochodzi później do przesuwania się zębów, które w łuku zębowym pozostały i ich stopniowym uszkadzaniem z powodu powstałych nieprawidłowości okluzyjnych.
Ze zużyciem zębów wiąże się też problem przebarwień szkliwa. Defekty te mogą pojawiać się wskutek interakcji cząstek pokarmów z mineralną powierzchnią zębów w obecności śliny i zależą od charakteru pokarmu, a także od troski o higienę jamy ustnej. Ważnym elementem wpływającym na zużycie zębów może być również bruksizm, a bardzo silnie na zużycie zębów wpływają wady zgryzu.
Należy pamiętać, że niezależnie od tego, jaka jest przyczyna zużywania się zębów, w każdym przypadku konieczna będzie interwencja stomatologa. Czasem potrzebna będzie również pomoc ortodonty, periodontologa czy protetyka – aby przywrócić właściwe warunki zgryzowe w jamie ustnej i tym samym zapobiec dalszemu zużywaniu się zębów.