Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 18-04-2023
Leczenie wad zgryzu służące uzyskaniu pięknego uśmiechu wymaga od osoby noszącej aparat ortodontyczny maksymalnego zaangażowania w higienę jamy ustnej. Szczególnie, jeśli jest to stały aparat ortodontyczny, ponieważ kontrola płytki nazębnej staje się w takim przypadku trudniejsza. Wynika to z faktu, że dotarcie szczoteczką do obszarów, które sąsiadują bezpośrednio z zamkami, drutami i gumkami, może stanowić problem. Nie wolno jednak zaniedbywać doczyszczania tych rejonów, gdyż brak konsekwencji w utrzymaniu tamże odpowiedniego poziomu higieny bardzo szybko może doprowadzić do zmian demineralizacyjnych w szkliwie. Tym samym narazi to zęby na większe zagrożenie próchnicą.
Noszenie aparatów ortodontycznych wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem powstania stanów zapalnych w obrębie przyzębia, a ryzyko to jest wyższe, jeśli nie dba się dostatecznie o higienę jamy ustnej.
Podejmując decyzję o rozpoczęciu leczenia z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego, warto poprosić w gabinecie o specjalistyczny instruktaż, jak i czym czyścić zęby, aby skutecznie usuwać gromadzącą się płytkę nazębną. Koniecznie też trzeba poddawać się okresowym kontrolom u stomatologa, aby w porę zauważyć zmiany, które mogą okazać się niebezpieczne dla kondycji szkliwa, a przez to – dla urody uśmiechu.