Pacjent
- Warto wiedzieć
- Coś na ząb
- Wybielanie zębów
- Choroby i leczenie
- Estetyka
- Higiena
- Ciekawostki ...
- Dowiedz się jak...
- Forum
- Baza gabinetów
- Pytania do ekspertów
- Subskrypcja
- Ogłoszenia - Pacjent
- Partnerzy portalu
- Tagi
- Bruksizm
- Ciąża a zęby
- Dental TV
- Kamień nazębny
- Korony
- Leczenie kanałowe
- Licówki
- Mosty
- Strach przed dentystą
- Vademecum Pacjenta
- Zęby mądrości
- Znieczulenia
- 10-03-2009
Choroby przyzębia wymagają, oprócz stosowania leków i zaleceń stomatologa, wprowadzenia kilku zmian w jadłospisie. Odpowiednia dieta może zdziałać czasem więcej niż wcieranie żeli łagodzących stany zapalne tkanek przyzębia. Właściwie skomponowane menu pozwoli na wzmocnienie tkanek od zewnątrz i od środka – a silniejsze przyzębie to mniejsze ryzyko rozwoju paradontozy.
Dobrze ułożony jadłospis przeciw paradontozie:
-
Wzmacnia odporność ogólnoustrojową – należy jeść produkty zawierające sporo naturalnego koenzymu Q, który pobudza układ immunologiczny do pracy i pozwala skutecznie odpierać ataki patogenów. Dużo koenzymu Q znajduje się w makrelach, brokułach, łososiach, wątróbce.
-
Chroni przed atakiem bakterii próchnicy – to przede wszystkim twarde, chrupiące warzywa, których przegryzanie wzmacnia ukrwienie dziąseł, oczyszcza szkliwo z nalotu i zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Zjadanie mało słodkich owoców pozwala oczyścić przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmowych i wzmaga wydzielanie śliny, która ma naturalne właściwości oczyszczające wnętrze jamy ustnej. Do chrupania polecane są surowe marchewki, kalarepa, głąb kapusty, melon i dynia.
-
Uszczelnia naczynia krwionośne – krwawienia z dziąseł trafiają się znacznie rzadziej, jeśli ścianki naczyń są silne i elastyczne. Szczególnie cenne są produkty zawierające dużo witaminy C i naturalnej rutyny, które uszczelniają naczynia od środka. Należy zjadać sporo truskawek, pomarańczy, porzeczek, kapusty kiszonej, selera i pomidorów.
Źródło: „Samo Zdrowie”